DNN Designer
27 Mayıs 2024 Pazartesi   Search »
    »    Giriş
    »    Kayıt
  Küçült

Derneğimizin 03.05.2009 tarihinde yapılan Olağan üstü Genel Kurul toplantısında, Saffet ARLI'ya Divan Başkanı tarafından izin verilmeyen konuşma metni..

 

Değerli hemşerilerim.
Malumunuz üzere Dernek Tüzüğünün 6 ıncı Maddesinin 2 inci fıkrası gereğince, bazı Dernek üyesi arkadaşlarımız kendi aralarında aldıkları karar doğrultusunda, Dernek Tüzüğünün verdiği haklarını kullanarak yeterli sayıda imza toplayıp Erken genel Kurul yapılmasını sağlamışlardır.
Ancak,Dernek Tüzüğünün 6. Incı Maddesinde aynen şöyle der.
Madde: 6 GENEL KURUL TOPLANTILARI
Genel Kurul,
1 - Dernek tüzüğünde belli edilen zamanlarda olağan;
2 - Yönetim veya denetim kurulunun gerekli gördüğü hallerde veya dernek üyelerinden beşte birinin yazılı isteği üzerine olağanüstü toplanır. denilmektedir.
 
Bu toplanan imzalardan bazılarının Fahri üyelerden, bazılarının ise hiç Dernek üyesi olmayanlardan, ve bazılarının da sahte olmasından dolayı, Olağan Üstü Genel Kurul isteğini reddetme yetkimiz olmasına rağmen;
Sadece siz değerli üyelerimize saygımızdan ve sizlerin kafalarında soru işareti bırakmamak, ve her şeyin sizlerin önünde ortaya çıkması için;
Yönetim Kurulu olarak, sorumluluğumuzu bilerek sizleri genel Kurulu yapmak üzere toplantıya çağırdık. Dernek üyeleri olarak Sizlerde sorumluluğunuzu hissederek toplantının yapılabilmesi için çoğunluğu sağladığınız için hepinize teşekkür ederim.
Şunun özellikle bilinmesini istiyorum, Hiç kimseye Derneği Olağan üstü Genel Kurul yapmak üzere imza topladıkları için kırgın ve küskün değiliz.
Aynı duygu ve düşünceyi de onlardan beklediğimi ifade etmek isterim.
Burada bir birimize karşı düşmanca tavır alıp köyümüzün huzurunu bozmaya hiç birimizin hakkı yoktur.
Nihayet aynı köyün insanlarıyız, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada Düğünlerimizde, cenazelerimizde, hastalığımızda, iyi ve kötü günümüzde hep beraber olacağız,
Bizler Yönetim Kurulu olarak şimdiye kadar iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Onlarında iyi yapacağız niyeti ile yola çıktıklarından hiç şüphem yok.
Siz değerli üyelerimizden ricam hiç kimse kimseye zanlı gözüyle bakmasın, hepimiz insanız hata yapabiliriz konuşarak tüm problemlerimizi çözecek güçteyiz. Kaba kuvvetle ve kalp kırarak hiçbir şeyin çözülmeyeceğini, aksine çözümsüzlük doğuracağını biliyoruz.
Değerli üyelerimiz ;
Adeta yargısız infaz yapılmak istenircesine, Aniden Genel Kurul yapma isteğinde olanlara web sitesindeki hakaretlerle, saygısız kelimeler hatta küfürler, edilerek böyle bir yanlış yol seçenlere de şunu sormak istiyorum.?
İmza toplayan arkadaşlarımız Dernek üyesi olarak Yasal haklarını kullanıp Genel Kurulu topladı, ister istemez Köy halkının zihinleri bulandı, sudan bahaneler ederek böyle suçladığınız bu Dernek Yöneticilerine gidip hiç sordunuz mu? Arkadaş işin aslı nedir.* neden böyle oluyor bu nereden kaynaklanıyor Diye sormadınız bile.
Eğer sorma ihtiyacı duysaydınız; Eğer sorup bizimle görüşseydiniz Hatta sizlerin bu girişimi başlatmanıza sebep olan kişilerle yüzleşme yaparak doğruları yüz yüze görüşebilseydik o zaman sonuç böyle olmayacaktı sanırım.
Bilindiği üzere Derneğimizin Genel Kurul Toplantısı 23.11.2008 Pazar günü yapılmıştı.
23.11.2008 Pazar Günü yapılan olağan genel Kurul Toplantısında, Hiçbir zorunluluğumuz olmamasına rağmen, biz kürsüden defalarca davet etmemize rağmen hiç kimsenin aday olmadığını hepiniz biliyorsunuz.
Aday olmadığı için biz Derneğin dağılmaması, yıllarca verilen emeklerin boşa gitmemesi ve Köyümüzün Dernek sayesinde edindiği itibarını yitirmemesi için tekrar aday olduk ve Dernek yönetimine devam ettik.
Yıllardır olduğu gibi, 29 Mart yerel seçimlerinin yapıldığı güne kadar Derneğimiz hakkında hiç kimsenin olumsuz düşünmediğini biliyoruz.
Ancak her ne oldu ise 30 Mart sabahından itibaren derneğe karşı, Derneğimizin web sitesinde, ve bazı üyeler ev ev ziyaret edilerek. Dernek yönetimine karşı, ve Özellikle şahsıma karşı bir karalama kampanyası başlatıldı.
Dernek ve Yöneticileri yıllardır iyi iken bir gecede aniden kötü oldu.
Şimdi ben sizlerin huzurunda bu karalama kampanyasını yapan arkadaşlara sormak istiyorum,
ALLAH aşkına dürüst ve samimi olarak ve de bizi suçladığınız şekilde ispatlayarak, Madem bizim Derneği iyi yönetmediğimizi düşünüyor ve biliyordunuz 23.11.2008 Pazar günü yapılan Genel kurulda bizim israrla aday olan varmı diye sorduğumuz zaman neden aday olmadınız.?
Değerli Üyeler;
Bizi suçladıkları şeyleri ben size anlatayım.
1.Bizim köyü böldüğümüzü ifade eden sözler.
2.Ali Altuna gelecek oyları başka tarafa yönlendirdiğimiz.
3.Özellikle benim Niyazi ORUCU etkileyip oyunu Mahmut GÜLER’e verdirdiğim.
4.Seçim Günü köye geldiğimiz için oyları etkileyip Ali ALTUN’un kaybetmesine sebep olup köyü sattığımız.
5-Evleri tek tek dolaşarak oy topladığımız, şeklinde ceviz kabuğunu doldurmayacak bahaneler.
6-Dernek Paraları ile daire ve araba aldığımız.
Benim banka hesaplarımı araştıracak kadar fütursuzca davranmalar.
Evet Biz seçim günü Kamil BOSTANCI, Saffet ARLI, Ferhat ÖZTÜRK’le berabar köye gittik.Öğle namazından sonra Ferhat ÖZTÜRK abisine gitti bizde Sabahattin ŞAHİN’in evine gittik, Oradan gelip Göle gittik oralarda fotoğraf çektik gelince de dışarılarda dolaşmayı tercih ettik.
Sizleri temin ederim vereceğiniz en ağır yemini ederim. Ben Niyazi ORUÇ’a oyuyla ilgili tek bir kelime bile etmedim. Niyazi ORUÇ’a sorun ve vereceği cevabı kulağınız ile duyun lütfen.
Kimin evine gidip oy topladığımı da kanıtlasınlar. Ayrıca yüzleşmeye her zaman hazırım.
Bana bu iftiraları atanların, Bu iftiralarından dolayı erdemlilik gösterip özür dilemeleri halinde bende onlara huzurunuzda teşekkür edeceğim.
Eğer özür dilemezler ise iftira attıklarının delili olarak hatıralarda kalacaktır.
Bizim seçim günü köye gitmemiz neden böyle rahatsızlık verdi bunu da anlamış değilim.
Biz köye Dernek Yönetimi olarak değil, şahsi olarak gittik. Eğer Dernek olarak gitseydik diğer Yönetim Kurulu arkadaşlarımızı da alır öyle giderdik.
Olaya şöyle birde ters taraftan bakalım.
Bu arkadaşımız seçimi kazanıp Muhtar olsaydı, bu arkadaşların düşünceleri yine aynımı olacaktı.!
Yani seçim sonucunu etkilediğimizi söyleyecekler miydi.?
Yoksa sitemize gelen o çirkin mesajların yerine helal olsun Dernek köyü düşünerek seçimde bile yalnız bırakmadı diye övgü mesajlarımı gelecekti, diye de düşünüyorum. ? .
Sevgili hemşerilerim,
Sokaklarda bir de şöyle söylenti var. Cami Minaresi ile Derneğin ne işi var o Muhtarın işi deniliyor.
Bunu söyleyen arkadaşlarında Dernek Tüzüğünden haberlerinin olmadığı aşikardır.
Çünkü Dernek Tüzüğümüzün Derneğin Amacı başlıklı 2.inci Maddesinin a)bendiaynen şöyle der (Köy'ün yol, su, elektrik, camii, okul, köy odası ve köy mezarlığı gibi toplum ihtiyaçlarından olan diğer ortak mallarının yapımı, onarımı, bakımını sağlamak ve köy'ün ağaçlandırılması suretiyle güzelleştirmek ve kalkındırmak.)
Dernek Tüzüğünden de anlaşılacağı üzere Köy Camisine Minare yapmak Derneğin asıl görevleri arasında olmasına rağmen bunu bile eleştiri konusu yapabiliyorlar.
Çamur at izi kalsın misali.
23.11.2008 tarihinde yapılan Olağan genel Kurulda; Cami Minaresini yıkıp yerine yeni Minare yapmak istiyoruz bize destek olurmusunuz dediğimizde salonda herkes el kaldırıp kabul etmedi mi.?
Köyüne hizmet edebilmek amacıyla Köy Muhtarlığına ve Dernek Yönetimine Aday olmak ve kazanmak için mücadele etmek her Başköy’lü nün Yasal hakkıdır ve bu bir hizmet yarışıdır. Bunu kimse kendi emelleri için kullanamaz.
Kazanmak ve kaybetmek olasılığı bulunan bu yarışta, kaybetme hırsını, başkalarının başarılarını yok saymak pahasına karalayarak ve iftira atarak örtmeye çalışmak yerine, kendi başarısızlığının hesabını yapması gerekmez mi.
Değerli Üyeler;
Hiç bir haklı dayanağı olmayan bu hareketleri ile sizlerin kafasında ister istemez bazı soru işaretleri bırakanlar ve nifak tohumları ekenler, vijdanları ile bir muhasebe yapsınlar bakalım içleri ne kadar rahat edecek.
Bence bu kadar bencil olmanın bir anlamı yok. Dürüst ve samimi olalım.
Muhtarlık seçimini kaybeden arkadaşa şunu sorun lütfen.?
Dernek Genel Kurulundan bir gün önce Derneğe gelip oradan da benim evime gelip Bizim adayımız diye Genel Kurulda ilan etmemizi istedi mi.? İstemedi mi.?
Daha önceleri ben Dernek destekli adayım diye kendisini lanse etti mi.? Etmedi mi.? Cevap versin lütfen.
Eğer biz Genel Kurulda bizim adayımız diye anons etseydik, ve alenen onu desteklemiş olsaydık bu yaşanan olaylar kesinlikle olmayacaktı bunu da bilmenizi istiyorum.
Değerli arkadaşlar;.
Bize gelip Genel Kurulda Bizim adayımız diye anons edilmesini istediğinde ben kendisine aynen şöyle söyledim.
Biz Dernekci sen muhtar adayısın, biz kimseye taraf olamayız dedikten sonra bu arkadaşımızın bana karşı bakışları bile değişti.
Bunu anlamayacak kadar cahil değilim.
Daha önceleri bize çok samimi davranışlarla yaklaşanlar: Genel kurulda istenildiği gibi anons yapmadığım için Genel Kurul sonucunu bile beklemeye tahammül gösteremedi ve Genel Kurul sonucunu beklemeden orayı terk etti dikkat edenleriniz hatırlayacaktır.
Genel Kuruldan bir hafta sonra Köye Minare ustasını götürdüğümüzde bize karşı soğuk davranışı alenen belli idi ben o günlerde bu seçimi kaybederse faturayı bize keseceğini tahmin etmiştim.
Değerli üyeler;
Derneğimiz kurulalı 19 yıl oldu, şimdiye kadar dernek yönetimine muhalif olarak Dernek Yönetimine hiç kimse talip olmazken, 29 Mart seçimlerinden hemen sonra 30 Mart sabahından itibaren Dernek ve Dernek yönetimi asılsız ve mesnetsiz, dayanağı olmayan hatta hakaret içeren bazı iftiralarla neden yıpratılmak isteniyor.?
Derneğe ve Dernek Yönetimine karşı tavır alan Bu kişilerin bazıları dernek üyesi bile değil,
Bazıları da Dernek Tüzüğünün 4.üncü maddesinin d. Bendi gereğince Aidatlarını ödemediği için Dernek üyeliğinden atılan kişiler,
bu kişilerin dernek hakkında hiç konuşma ve söz hakları olmamasına rağmen web sitemizin ziyaretçi defterine yazabiliyorlar buda pişkinliklerinden olsa gerek.
Yukarıda sizlere belirttiğim aslı olmayan, sadece iftiradan ibaret meselelerle bizler mi? Bölücü oluyoruz yoksa iftira atanlar mı.? Bölücü oluyor onun da takdirini sizlere bırakıyorum.
Saygı Değer Üyeler;
Derneğimizin Kuruluşundan bu güne kadar Yönetim Kurulunda görev alan tüm arkadaşlarımızın hedefi hep aynı oldu,
Köyümüzün birlik ve beraberliğini sağlamak,
Köyümüzün birlik ve beraberliğini sağlayan Dernek ve Dernek Yöneticileri, Böyle çirkin bir şekilde hakaret edilerek ve Bölücü olarak adlandırılan Bu Dernek ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Köy Muhtarlarının Dernek yöneticileri ile uyumlu çalışması ve siz saygıdeğer üyelerin maddi ve manevi destekleri ile neler yapmış şimdi şöyle bir göz atalım;
1-Köy Camisinin iç restorasyonu.
2-Köy Camisinin Çatı ve Dış Tamiri.
3-Köy Konağına Mutfak ve Yemekhane
4-Köy konağına Bayan Mescidi
5-Köye sağlık Ocağı.
6-Her Yıl Yayla Şöleni.
7-Gurcuva Mevkiine Gölet.
8-Şölen yerine su deposu.
9-Yaylaya 4,5 Km.den içme suyu
10- Yanan 7 adet evin yeniden yapılması.
11-Cenazelerde yemek hizmeti.
12-Köye 150 Tonluk ikinci Su deposu
13- İmam Lojmanı.
14-Duraşar mahallesi Yemekhanesinin Demir Direklerle güçlendirilmesi.
15-Eski Hoca mektebinin yeniden yapılması.
16-Köy İçerisine istinat duvarı.
17-Mezarlıklara Tel koruma ve Kulübe.
18-Duraşar mahallesine Cami
19-Üyelerimize cenaze hizmeti.
20-Yaylaya 50 Tonluk Su Deposu.
21-Yayla içerisine su şebekesi.
22-İlk Okul yanına Çocuk Parkı.
23-Köyümüzün tanıtımı için web sitesi.
24-Cep telefonlarına SMS ile duyuru.
Yapılan bunca hizmeti görmezden gelerek Dernek Paraları ile bizim ev araba aldığımızı bile söyleyebiliyorlar;
Saygı değer hemşerilerim;
Biz Dernek Yönetimi olarak, yıllardır Başköy ve Duraşar ayrımı yapmamaya özen gösterdik. Ayrımcılığa meydan verilmemesi için Üye sayılarına bakılmaksızın yapılması gerekenleri yaptık.
Yukarıda sizlere okuduğum mesajlardan ve toplanan imzalardan da anlaşılacağı üzere bazı Arkadaşların içinde bir ayrılık hevesi olduğu anlaşılmaktadır.
Umarım Köyü Kimlerin bulandırmaya çalıştığı anlaşılmıştır.
Bütün bu olanları vijdanınızda değerlendirerek, Köyümüzü bölmemek, ayrımcılığa meydan vermemek, ve Dernek Yönetiminin şimdiye kadar yaptığı hizmetleri göz önünde bulundurarak, yeni aday olan arkadaşlarla aynı köylü olduğumuzu ve har zaman karşılaşabileceğimizi de düşünerek, hiç kimseyi kırmadan en iyi kararı verecek olan sizlersiniz.
Takdir tamamen sizlere aittir.
Hiçbir bahane göstermeden, Olağan üstü Genel Kurul yapılmasını isteyen arkadaşlar iyi niyetle bize gelip Biz dernek yönetimini almak ve köyümüze hizmet etmek istiyoruz deselerdi, tüm samimiyetimle söylüyorum Yönetim Kurulu olarak bir karar alır Genel Kurulu toplar sizlere izah ederek karşılarında aday olmadan gereğini yapardık.
Yukarıda da bahsettiğim gibi Derneğin Olağan üstü Genel kurul yapılmasını sağlayan arkadaşlara asla ve asla kırılmadık bu arkadaşlar yasal haklarını kullandılar. Buna kimsenin itiraz etme hakkı yoktur.
Ancak Genel Kurulu toplama isteğinin ne için yapıldığının iyi analiz edilmesi gerekir.
Saygıdeğer üyelerimiz;
Tekrar söylüyorum burada seçim sonucu ne olursa olsun,
Asla birbirimize karşı kin beslemeyelim, nihayet aynı köyün insanları hatta bir çoğumuzun akrabalık bağları olduğunu unutmayalım.
Bu dernek hepimizin. Herkesin daha iyi hizmet edilmesini istediğini düşünerek hareket edelim ve her zaman olduğu gibi Dernek Yönetimine seçilenleri tebrik ederek dostane bir şekilde gülerek gidelim.
Dernek Yönetimine aday olan herkesi, Seçimi kazanmaları halinde, hepimize tebrik etmekten başka bir şeyin yakışmayacağını da ifade etmek istiyorum.
Ancak; böyle karalama, iftira ve hakaretleri hak etmediğimizi düşünüyor, Tekrar Yönetim Kuruluna Aday olduğumuzu belirterek, takdiri sizlerin vijdanına bırakıyor, Genel Kurulumuzun hepimize hayırlı olmasını temenni ediyor, Seçilecek olan Yeni Yönetim Kurulu üyelerini ve Denetleme Kurulu Üyelerini şimdiden tebrik ediyor,
HEPİNİZE SAYGILAR SUNUYORUM. Saffet ARLI
 

 

Yazdır  
  Küçült

 Derneğimizin 03.05.2009 tarihinde yapılan Olağan üstü Genel Kurul toplantısında, Divan Başkanı tarafından izin verilmeyen Saffet ARLI'nın konuşma metni için.. RESMİN ÜZERİNE TIKLA

Yazdır